Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie
SÚHLASÍM
Aktualizované: 03. September 2014 14:51:26
(0)

História - folklórna skupina Zamutovčan

Úvod        História       Galéria         Kontakt        Odkazy      

 

Dedinská folklórna skupina Zamutovčan vznikla v roku 1964 na podnet Dr. Ondreja Dema, redaktora Československého rozhlasu. Medziprvými tancami, ktoré sa začali v skupine tancovať, boli čardáš, treščák, čapáš, či krucena, ale aj valcer a kurikrik. Najobľúbenejším tancom mládencov bol "Fľaškový". Zvláštny tanec "Verbung" sa tancoval na regrútskej odobierke. Na zábavách dievčatá najradšej tancovali do kolesa "v karičke". Mužský tanec do kolesa má názov "Sarku raz" a "Bašistovska". Laškový tanec- tanec s lyžicami začal tancovať Andrej Beňko a je známy tým, že sa tancoval iba v Zámutove, hoci teraz ho už má v repertoári mnoho folklórnych súborov. Všetky tieto tance sa tancovali len v malých úpravách v porovnaní s tancami objavujúcimi sa pred vznikom skupiny a tancujú sa až dodnes.

Počas 15 ročnej existencie skupiny pod vedením Dr. Jozefa Švarbalíka sa zaznamenalo 320 vystúpení, desiatky uznaní a cien, folklórne televízne filmy. Ej, javor, javor; Zemplínska svadba a Neplačte vy mamička, úspešná reprezentácia na Medzinárodnom festivale Smotra folklóra v Záhrebe, Medzinárodnom trhu Hunggexpo, pravidelná účasť na okresných, krajských prehliadkach, Východná, Strážnica, České Budejovice, Dožinkové slávnosti v Nitre atď.

Od roku 1979 skupina pracovala podvedením Jána Gajdoša, riaditeľa školy. Pri tejto práci mu účinne v oblasti choreografie spočiatku pomáhal Štefan Višňovský, vďaka ktorému vzniklo aj niekoľko nových tancov a neskôr Juraj Kollár ml., ktorý absolvoval aj kurz pre choreografov.

V roku 1996 činnosť skupiny utíchla a takmer upadla do zabudnutia.

No vďaka Štefanovi Višňovskému, ktorý sa na naliehanie HZOS, miestneho starostu ako aj farára ujal funkcie vedúceho skupiny, sa skupina v decembri 1999 znovuzrodila. Vlastnými silami začal hľadať mladých ľudí, ktorí by sa chytili pochodne zvykov a tradícií našich starých materí. A jeho úsilie nevyšlo nazmar.Na prvý nábor záujemcov v januári 2000 prišlo okolo 70 mladých chlapcov a dievčat. Mnohí boli takí, ktorí sa ešte s folklórom vôbec nestretli. No všetci sa dali do práce a tréningu. Za 14 rokov účinkovania skupina stihla povyhrávať tanečné i spevácke súťaže, urobiť zo 450 vystúpení, okrem okresných aj v Bratislave, Lipt. Sliačoch, Východnej, Detve, Heľpe,Raslaviciach, v Poľsku, na Ukrajine, v Holandsku , Bulharsku , v Maďarsku, Francúzsku,Taliansku, Turecku, Kanade. Nahrať 3 CD a v roku 2003 a 2009 vyhrať celoslovenskú súťaž „ Nositelia tradícií“ , za ktoré sme získali ocenenie ,,Laureát celoslovenskej prehliadky. Aj tance ktoré tancujeme sa už poriadne zmenili a zmodernizovali, ale vždy je to ten pravý zámutovský folklór a temperament Zemplína.  Ukážeme Vám tie pravé a nefalšované zámutovske spevy a tance a nezabudnuteľné melódie Jozefa Kroku Češľaka..

Umelecký vedúci: Štefan Višňovský

Organizačný vedúci: Marek Višňovský tel: 0905 249 874

Primáš: ĽH: Peter Višňovský  tel:0907 991 617

Komentáre (0)

(pridať)
Pridajte Váš komentár ?


(ostáva

=

© Copyright Obecný úrad č. 434, 094 15 Zámutov. IČO: 00332968, DIČ: 2020631943
Code & Design by Roman Košč - ITPROOF
kontakt | ochrana osobných údajov | zverejnené dokumenty | verejné obstarávanie | úradná tabuľa | podnety občanov | harmonogram zberu odpadu