Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie
SÚHLASÍM
Najvyššie ocenenie na Slovensku - ZÁMUTOV
Aktualizované: 14. Február 2011 18:53:58
(0)

Najvyššie ocenenie na Slovensku

Koncom novembra 2009 vyvrcholila v Martine celoštátna súťaž Slovenská kronika 2009. Nás môže tešiť, že najvyššie ocenenie v silnej konkurencii prišlo do vranovského okresu.

Tradičná ľudová kultúra obce Zámutov

 

 Najvyššie ocenenie na Slovensku

Jej vyhlasovateľmi boli: Národná osveta s garanciou Národného osvetového centra, Slovenská národná knižnica, Slovenské národné múzeum, Muzeálna slovenská spoločnosť, Slovenský národný archív, Združenie miest a obcí Slovenska, Literárne informačné centrum, Slovenská genealogicko-heraldická spoločnosť a Domovina. Šestnásťčlenná odborná porota pod vedením predsedu PhDr. Igora Krišteka, CSc. vyhodnotila vyše 200 prihlásených knižných publikácii.

 

 

Najvyššie ocenenie na Slovensku Nás môže tešiť, že najvyššie ocenenie v silnej konkurencii prišlo do vranovského okresu. Autori otec a syn Štefan a Peter Kocákovci v tejto národnej súťaži za knihu Tradičná ľudová kultúra obce Zámutov v kategórii zbierky ľudovej slovesnosti, ľudových prísloví, porekadiel a úsloví dostali najvyššie ocenenie v rámci Slovenska a za 1. miesto získali Zlatú medailu. Ide o knihu, ktorá vznikla na základe dlhodobého národopisného a folklórneho výskumu i života obyvateľov Zámutova. Táto publikácia je aktuálne zaradená do odporúčanej literatúry na viacerých vysokých školách v Bratislave, Nitre a Prešove v odboroch folkloristika, regionalistika a pedagogika.

Zemplínske príslovia, porekadlá a kalendárové pranostiky

 

 

V tej istej kategórii za knižku s podtitulom Múdrosti našich predkov získal Štefan Kocák čestné uznanie a zvláštnu cenu. Ide o zbierku, ktorá vznikla na základe ústneho podania prostých ľudí horného Zemplína.

Komentáre (0)


Pridajte Váš komentár ?


(ostáva

=