Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie
SÚHLASÍM
Program grécko-katolíckej cirkvi - ZÁMUTOV
Aktualizované: 23. Júl 2018 08:13:39
(0)

Program grécko-katolíckej cirkvi

Odkaz na originál dokument...

 

Farský list č. 258

gréckokatolíckej cirkvi v Zámutove

 

 

Drahí bratia a sestry,

svätý apoštol Pavol v liste Timotejovi povzbudzuje mladíka, aby trpel ako dobrý vojak Ježiša Krista a že žiaden vojak sa nemieša do záležitosti všedného života, ak sa chce páčiť tomu, kto ho najal (porovnaj 2 Tim 2, 3-4). Toto platí aj o svätom Pantelejmonovi, ktorého pamiatku v tomto týždni slávime, preto sa povzbuďme jeho životom a uverme, že Boh má úžasný plán s každým z nás. S Kristom budeme žiť život, pri ktorom sa nebudeme báť ani mučeníckej smrti, lebo budeme vedieť, že Kristus je silnejší.

Pantaleón, pohan, bol vynikajúcim žiakom, preto sa začal venovať štúdiu lekárstva. Pantaleón navštevoval svojho učiteľa takmer každodenne, pričom zakaždým prechádzal okolo príbytku kňaza Hermolaa. Hermolaos si ho všimol, pozval k sebe domov a postupne mu ohlasoval Krista. Pantaleón stále viac veril Hermolaovým slovám, no kresťanom sa nestal. Prihodilo sa však toto: Pantaleón zbadal pri chodníku mŕtveho chlapca a vedľa neho zmiju. Najprv sa preľakol, ale potom sa rozhodol vyskúšať pravdivosť kresťanskej viery a povedal: „Pane Ježišu Kriste, hoci nie som hodný vzývať ťa, predsa len, ak chceš, aby som sa stal tvojím služobníkom, ukáž svoju silu a urob, aby v tvojom mene toto dieťa ožilo a zmija zdochla.“ V tej chvíli mŕtvy chlapec vstal a zmija, ktorá ho predtým uštipla, nečakane zdochla. Ohromený Pantaleón sa rozbehol za Hermolaom a prijal svätý krst. Pantaleón uzdravoval mnohých ďalších ľudí, a to nielen svojou lekárskou zručnosťou, ale tiež pomocou zázrakov, ktoré mu Všemohúci umožňoval konať, takže chorí hromadne opúšťali svojich lekárov a prichádzali k nemu. Lekári z Nikomédie začali na Pantaleóna žiarliť a rozhodli sa ho zbaviť. Zašli za cisárom a udali svojho kolegu, že vyznáva Krista. Cisár tomu nechcel uveriť a dal si ho predvolať. Napriek tomu, že Pantaleón urobil pred cisárovými očami zázrak, predsa neušiel krutému mučeniu, pretože všetky jeho divy boli označené za čarodejníctvo. Najprv sa pokúšali páliť mu telo, avšak oheň sa ho nechcel dotknúť. Potom ho hodili do kotla s vriacim olovom, ale tekutina zrazu ochladla. Nato ho vrhli do mora s ťažkým kameňom na krku, no neponoril sa. Následne Pantaleóna odvliekli do cirkusu, avšak divé zvieratá skrotli ako ovce a lízali mu nohy. Ľudia začali kričať: „Veľký je Boh kresťanov! Nech je nevinný a spravodlivý mladík prepustený!“ Cisár poslal na nich vojakov, ktorí mnohých zavraždili a vydal rozkaz vyviesť Pantaleóna za mesto, sťať a spáliť. Pantaleón bol popravený 27. júla 305, ale oheň sa jeho tela nedotkol, preto bolo s úctou pochované.

 

 

LITURGICKÝ PROGRAM:

 

Pondelok

23.07.

Svätí mučeníci Trofim, Teofil a spoločníci

 

 

 


 

 

 

Utorok

24.07.

 

Svätá veľkomučenica Kristína

 

 

 

 

 

 

Streda

25.07.

 

Zosnutie svätej Anny

 

 


 

 

 

 

Štvrtok

26.07.

Svätá prepodobná mučenica Paraskeva

 

 

 

Zámutov

17.30 hod.

+Pavla Kollára (ročná)

Piatok

27.07.

Svätý veľkomučeník Panteleimon

 

 

 

Zámutov

17.30 hod.

*Richarda s rodinou

Sobota

Svätí apoštoli a diakoni Prochor, Nikanor, Timon a Parmenas

28.07

 

 

 

 

Zámutov

07.30 hod.

+Máriu a Jána Bačíkových

Nedeľa

29.07.

 

Nedeľa 10.týždňa po Päťdesiatnici

Čaklov

10.00 hod.

Za veriacich farnosti

Zámutov

08.30 hod.

*Anny, Ľubomíra a Patrika

 

Oznamy:

- Modlitby matiek a otcov sú v zvyčajné dni pondelok, stredu, štvrtok a piatok.

- Do pozornosti dávam blížiace sa púte, odpustové slávnosti, akcie a letný tábor v CVČ Juskovej Voli, ktorých termíny sú vyvesené na nástenke chrámu.

 

Komentáre (0)


Pridajte Váš komentár ?


(ostáva

=