Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie
SÚHLASÍM
Aktualizované: 14. Február 2011 19:05:40
(0)

XXI. Mezinárodný folklórny festival Brno

Leto 2010 prinieslo so svojimi horúcimi i daždivými dnami opät mnoho zaujímavých podujatí plných folklórnej atmosféry, ktorá je typická pre letné festivaly tohto druhu. Charakterizuje ich snaha jednotlivých telies o co najlepšiu reprezentáciu svojej dedinky, mesta, kraja, ci na medzinárodných akciách, svojej krajiny. Ide o odhalenie kúska duše a bohatstva, ktoré sa ukrýva v hlbke ludí žijúcich na rôznorodých miestach. Úcelom je nahliadnut pod pokrievku kultúry ovplyvnujúcu ako generácie staršie, tak generácie mladšie. A práve z mladých sa dnes stávajú nositelia tradícií zrodených z vývoja a rastu jednotlivých kultúr a nesú jej odkaz dnešnými modernými casmi pre nás všetkých. Je to pre to, aby sme nikdy nezabudli, kto vlastne sme a kde má korene naše srdce.

To pravé srdce a jeho životnú energiu odzrkadlujúcu sa v pre nich typických tancoch, prišli predviest aj mladí tanecníci Dedinskej folklórnej skupiny Zamutovcan zo Zámutova na XXI. Mezinárodní folklórní festival Brno (25. - 30. 8. 2010) v Cechách. Ten sa usporadúva každorocne na prelome augusta a septembra Sdružením prátel folklóru (clen Ceské národní sekce CIOFF – Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Arts –  r. 1996) – od roku 1990 doteraz. Práve toto velmi pekné a históriou bohaté mesto ich v závere letných prázdnin privítalo na tomto úžasnom podujatí, kde okrem spomínanej Dfsk Zamutovcan predviedli svoje umenie aj tanecníci zo súboru Steel Boyz Band z Mauricia, súbor Dance Group Macedonians z Thessaloniki – Grécka a madarský súbor Gyenes Folkdance Ensemble.

Samozrejme aj súbory priamo z Brna.Celý tento festival sa niesol v priatelskej nálade, kde súbory vzájomnou podporou úcinkujúcich na javisku pretavili atmosféru v neuveritelný zážitok nabitý skvelou energiou. Bol to výnimocný predlžený víkend, kde všetci týto tanecníci absolvovali niekolko vystúpení v jednotlivých 20 min. blokoch, okrem hodinového, ktorý sa uskutocnil na Nám. Slobody v nedelu pod názvom – Profilová vystoupení zahranicných souboru. Tam temperament Dfsk Zamutovcan neostal svojej povesti nic dlžen a strhol divákov do úplnej eufórie. O túto náladu sa skupina postarala vlastne od jej úvodného vkrocenia na javisko v den príchodu v programe – Co jsme vám privezly. Pozornost sa na nich upriamila okamžite po prvých tónoch spevu chlapov s mladými spevákmi a potom už prísediaci takmer bez dychu sledovali autentickým duchom a nefalšovanou radostou vyznacujúce sa vystúpenie. Tance ako "Peruni, Karicka, Šaffov tanec" a v neposlednom rade "Cardáš" , vedeli prítomných divákov priviest do varu. Dfsk Zamutovcan okrem oficiálnych vystúpení na Nádvorí Nové radnice predviedla svoju elektrizujúcu charyzmu aj v ulickách mesta v rámci sprievodu s názvom – Roztancené mesto.  Okolití náhodní chodci vždy po chvílke vytvorili zvedavý dav, ktorých rozveselil i zaujal "Laškový" ci prípadne tanec "Žimno prežimno".

V takomto duchu prebiehali celé tri dni a priatelská nálada sa prejavila aj v spolocný vecer, kedy sa stretli všetky súbory v priestoroch miestneho klubu pod vysokoškolskými internátmi, kde boli ubytovaní.  Práve hudba s tónmi zo Zámutova roztancovala a rozospievala prítomných. Niet pre to divu, že na adresu tejto skupiny bez prehánania bolo pocut iba spokojné recenzie, bolo vidiet mnoho stisnutí dlaní s dakovnými slovami. Tie zazneli od slovákov žijúcich dlhodobo v Cechách, od mnohých miestnych divákov a zahranicných hostí.  Výroky typu – "Ste letos jenoznacne nejlepší soubor", alebo "Vychodnare, sce najlepše!" potešili všetkých zamutovcanov.

Chvíle bez tanca trávili jednotliví clenovia súboru bud na príjemnej umelej pláži priamo na Nám. Slobody pod Morovým stlpom, malým výletom do Katedrály sv. Petra a Pavla – Petrov, návštevou stredovekého a najväcšieho väzenia Špilberk, prípadne nákupy a posedenie v stredovekej krcme ci kino, tiež spríjemnili tento festival. Na ten sa Dfsk Zamutovcan isto v budúcnosti niekedy velmi rada vráti.                                        

Peter Biž

Fotogaléria:

Zamutovcan v Brne :: 25. - 30. august 2010 Zamutovcan v Brne :: 25. - 30. august 2010 Zamutovcan v Brne :: 25. - 30. august 2010 Zamutovcan v Brne :: 25. - 30. august 2010 Zamutovcan v Brne :: 25. - 30. august 2010 Zamutovcan v Brne :: 25. - 30. august 2010 Zamutovcan v Brne :: 25. - 30. august 2010 Zamutovcan v Brne :: 25. - 30. august 2010 Zamutovcan v Brne :: 25. - 30. august 2010 Zamutovcan v Brne :: 25. - 30. august 2010 Zamutovcan v Brne :: 25. - 30. august 2010 Zamutovcan v Brne :: 25. - 30. august 2010 Zamutovcan v Brne :: 25. - 30. august 2010 Zamutovcan v Brne :: 25. - 30. august 2010

Komentáre (0)

(pridať)
Pridajte Váš komentár ?


(ostáva

=

© Copyright Obecný úrad č. 434, 094 15 Zámutov. IČO: 00332968, DIČ: 2020631943
Code & Design by Roman Košč - ITPROOF
kontakt | ochrana osobných údajov | zverejnené dokumenty | verejné obstarávanie | úradná tabuľa | podnety občanov | harmonogram zberu odpadu