Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie
SÚHLASÍM
Aktualizované: 11. Október 2012 09:14:21
(7)

Zamutovčan na medzinárodnom festivale Drummondville 2012 v Kanade

Folklórna skupina Zamutovčan sa zúčastnila medzinárodného folklórneho festivalu v Kanade v meste Drummondville (provincia Quebec) v dňoch 2. – 16.7.2012. Ale začnime pekne poporiadku. Skupina sa po 47 ročnom účinkovaní na domácich i zahraničných pódiách (Európa  a Ázia) ,mala veľkú chuť skúsiť aj tie americké, čoho súčasťou bola práve Kanada. Celá príprava tohto zájazdu bola veľmi náročná ale cieľom bolo to že priniesla to pravé ovocie. Skúsenosť a vytrvalosť. Našim odletom z Budapešti cez Zurich s pokračovaním do Montrealu švajčiarskými aerolinkami bolo trošičku aj netradičné. Počas letu do Montrealu sme si totiž let trošičku spríjemnili aj našim folklórom , keď muzikanti vytiahli nástroje a v lietadle naplno zaznelo“ Ej zahraj mi hudačku“. Spolucestujucim sa to zrejme páčilo a odmenili nás aj potleskom.

Po pristáti nás v Montreale čakalo príjemných 29°C a vtedy nás ani nenapadlo ,že počas celého festivalu ani raz nesprchne. Prvé dva dni sme venovali oddychu, keďže festival začínal až 5.7. a prišlo nám to celkom vhod , lebo 6 hodinový časový posun sa samozrejme prejavil ihneď .Ubytovaní sme boli v priestoroch školy, v triedach spolu s ďalšími účastníkmi festivalu (Srbsko,Cyprus,Columbia,Peru,Francúzsko,USA,Mexiko,Poľsko,Martinik,Nový Zéland ,Kanada ), kde sme sa mohli spolu vždy po skončení náročného dňa porozprávať, zatancovať si prípadne vypiť drahé pivo či (nejeden)štamperlík vodky. Celý areál s troma malými a jedným veľkým, hlavným pódiom bol umelo vybudovaný v jednom z miestnych parkov. 

V celom meste bolo cítiť atmosféru tohto obrovského festivalu a to sme ešte netušili ako veľmi bude náročný. Organizátori pripravili veľkú show na otváracom ceremoniáli, kde všetky súbory tancovali spoločnú choreografiu a záver programu patril samozrejme obrovskému ohňostroju. Náš každodenný program pozostával od 3 do 6 vystúpení. Súčasťou našich programov bola aj interakcia s ľuďmi t.j. zapájať ich do súčasti našich programov , či učiť ľudí tancovať naše tance a podobne, v ktorých sme boli jedným z najlepších zo všetkých súborov na festivale. Tance ako Kapusta , fľaškový, laškový, čerjana či kalapový tak učarili divákom, že tí po vyzvaní hromadne vstávali a učili sa naše tance, s čím som sa na Slovensku ani vo svete ešte nestretol. Malo to veľký úspech ,veď nie raz sa nám ľudia odmenili  Standing Ovation  a veľkým potleskom. Pripravovali sme aj tance a rôzne hry pre najmenších a učili ich v detskom zábavnom parku. No myslím že najväčším zážitkom nielen pre nás ale aj pre divákov bol spoločný program s folklórnym súborom z Nového Zélandu. My sme ich naučili chlapčenský Sarku raz a Bašistovsku a oni nás naopak nádherné dievčenské Maorské tance s nezabudnuteľnými pohybmi v oblasti panvy (ich tradičný folkór). Aj tieto tance nás akosi zblížili viac a počas celého ďalšieho priebehu festivalu sme boli ako jedná rodina. 

To, že tento festival bol náročný dokazuje aj to ,že počas 10 dní sme absolvovali 12 a pol hodiny tanca, 44 vystúpení čo je 4 až 5 vystúpení na deň. Samozrejme že nielen nám ale aj všetkým ostatným súborom ku koncu už dochádzali sily. Ale myslím si že najsilnejší zážitok nám pripravili organizátori na samotný sprievod festivalu. Počas 2,5 hodinového sprievodu  sa v kuse tancovalo či spievalo , odmenou bol veľakrát veľký aplauz, veď na ulici sa tlačilo 60 000 ľudí. Bolo to naozaj niečo neopísateľné. 

Za 11 dní festivalu sa popri 400 účinkujúcih vystriedalo 300 000 návštevníkov festivalu, čo naozaj svedčí o celkovej vysokej úrovni a kvalite festivalu. Chcel by som určite ešte spomenúť vynikajúcu organizáciu,ktorá dbala o chod festivalu, kde všetko šľapalo presne na sekundy. Počas voľného dňa časť folklórnej skupiny navštívila tradičný živý kanadský skanzen a neskôr oddychovala pri bazéne a nákupoch a časť sa vybrala na výlet do krásneho Quebecu kde navštivili indiánsku dedinu a starobilé centrum mesta. A nedá mi nespomenúť, že mesto Drummondville a celý štát Quebec  vôbec nerozpráva anglicky ale francúzsky, kde provincia Quebec bola kedysi francúzskou kolóniou.  

Keďže v tejto časti Kanady nežije veľa Slovákov musím spomenúť aspoň jedného Mareka Gabriša ktorý prišiel za nami až z Toronta (700km) a podporil nás a náš folklór. Celé účinkovanie sme zavŕšili. Záverečným ceremoniálom ,kde bola vyhlásená aj najlepšia skupina (samozrejme že to boli Američanky) ,ktorá dostala návrh na postup na festival do Confolens vo Francúzsku. Cestou domov každý z nás už len odfukoval a tešil sa na našu tradičnú, slovenskú stravu a rodinu.

Tu by som chcel poďakovať hlavne všetkým členom FS Zamutovčan za perfektnú reprezentáciu nášho folklóru za veľkou mlákou, za vytrvalosť tohto veľmi náročného festivalu. Predovšetkým ďakujem nášmu vedúcemu Marekovi Višňovskému, ktorý má najväčšiu zásluhu na vybavovaní celého tohto zájazdu ale aj za jeho vynikajúci priebeh.

Veľké ďakujem patrí aj naším hosťom (muzikantom Migelovi, Tomášovi , Babikovi  a Imrovi Oravcovi  – košický Očovan) a predovšetkým tým ktorí nás podporili aj finančne Ministerstvu kultúry SR, OcÚ Zámutov, firmám  Staver s.r.o – Ján Gnap,  Agratech s.r.o – Maroš Višňovský, Vodostav s.r.o  – Ladislav Toth,  Wintex,  Agrokondor s.r.o – Stanislav Duda, TAĎA stavebniny – Tadeáš Andrek a ďalší. Sme radí a tešíme sa že sme sa všetci zdraví vrátili domov a priniesli si kopec nových zážitkov a spomienok.

PICER

Web Zamutovčan

Fotogaléria:

Komentáre (7)

(pridať)
Rudo-machulince (...35.135.132)
17. 03. 2014 - 16:51:37

| Velmo rad som prečita o vašom súbore aj prezrel fotografie,super niet čo dodat.Prajem len všetko dobre.
Marcel, Košice (...12.37.213)
16. 02. 2013 - 17:05:29

| Veľmi príjemné čítanie. Cez spisovnú slovenčinu tam cítiť šariščinu, netreba opravovať, skorej pisac po šarišsky. Veľmi dobré, že Zamutovčan funguje - a keby bolo ešte viac takých pesničiek, ako "Ňeorem nešejem" a "Višňovskoho verbunk". Patríte do naj folklóru východného Slovenska.
Jozef Tiňo (...73.16.108)
20. 09. 2012 - 10:15:52

| S potešením som si prečítal správu o učinkovaní súboru, ktorý tak významne reprezentuje obec a Slovensko. Som rád, že vo všeobecnom hodnotovom zmätku existuje tento skvost kultúry
Martin (...28.88.29)
10. 08. 2012 - 08:12:55

| pekná prezentácia nášho folklóru v zámorí, len ten článok k tomu mal skontrolovať nejaký slovenčinár a čo-to opraviť(hlavne čiarky) =P
Pavol Košč (...37.227.56)
04. 08. 2012 - 15:38:23

| Veľmi mato potešilo krásne foto
Vaše meno (...48.46.12)
24. 07. 2012 - 15:16:12

| nadherne fotky
Vaše meno (...48.46.12)
24. 07. 2012 - 15:15:23

| velmi pekne fotky
Pridajte Váš komentár ?


(ostáva

=

© Copyright Obecný úrad č. 434, 094 15 Zámutov. IČO: 00332968, DIČ: 2020631943
Code & Design by Roman Košč - ITPROOF
kontakt | ochrana osobných údajov | zverejnené dokumenty | verejné obstarávanie | úradná tabuľa | podnety občanov | harmonogram zberu odpadu